Zatravňovací dlaždice

Ochlaďte svět z betonu: Výhody zelených ploch a zatravňovacích dlaždic

Léto rozpaluje města a čím dál častěji nás z rozpálené betonové džungle vyhání do klimatizovaných prostor kanceláří, domů a nákupních center. K oteplování měst přispívá i úbytek zeleně. Víte, že pokud máte domek a plánujete nové parkovací stání, můžete to aspoň trochu změnit?

Beton kolem domu – snadná údržba, ale také zdroj tepla

Máme málo času a pořád někam spěcháme. Proto řada lidí volí i pro parkovací stání a úpravu příjezdové cesty tu nejjednodušší variantu – zámkovou dlažbu. Najme si firmu, která se postará o úpravu pozemku před i po pokládce, a navíc má k dispozici vhodné stavební stroje. Za pár týdnů není co řešit.

Zámkovou dlažbu nezničí povětrnostní vlivy ani zub času. Když je špinavá, buď počkáte na déšť, nebo ji spláchnete vodou z hadice. Nemusíte se trápit s pravidelnými sečením trávy nebo jinými náročnými úkoly spojenými s údržbou zatravněných ploch.

V létě ale možná zjistíte, že byste přece jen radši uvítali chladivý trávník. Betonová plocha pohlcuje teplo a následně ho večer uvolňuje, takže máte kolem domu horko, i když už slunce zapadlo. Ve větším měřítku tohle platí pro celá města.

Zatravňovací dlaždice – estetické řešení blízké přírodě

Pokud máte za domem trávník a chtěli byste vytvořit plynulý přechod i na místo stání, nebo pokud chcete mít i v létě kolem domu příjemně, zvolte místo dlažby zatravňovací dlaždice.

Jsou buď z betonu, nebo z plastu a dají se osázet trávou. Mezery mezi jednotlivými prvky umožňují vsakování vody, která tak zůstane na pozemku a neodteče do kanálu. V případě použití betonových zatravňovacích dlaždic ale počítejte s tím, že vodu lehce vsakují, takže v nich tráva nemusí tak dobře prospívat. Na druhou stranu jsou pevnější a pokud potřebujete parkovat nějaké SUV nebo dodávku, je to nejspolehlivější řešení.

Plastové dlaždice se hodí pro parkování osobních aut a nebo na místa, která potřebujete mít na zahradě zpevněná, třeba kvůli tomu, že tam plánujete posezení. Zarůstají velmi dobře, po pár měsících nebudete vědět, kde vlastně jsou. Trávu na nich můžete sekat sekačkou, stejně jako kdekoliv jinde na vašem pozemku. Při koupi ale dávejte pozor na kvalitu plastu, levnější varianty jsou tenké a mají tendenci se brzo rozlamovat.

Tak co zvítězí u vás? Efektivita, nebo chuť udělat něco málo pro životní prostředí? Pokud vás oslovily plastové zatravňovací dlaždice, kontaktuje ověřeného prodejce, firmu Agrotex, která vám zařídí dodání materiálu až domů.