Moderní a účinná metoda ozónování

Jedná se o moderní techniku, která nabízí zničení zápachu, bakterií a plísní. Velkou výhodou metody ozónování je zejména její šetrnost k životnímu prostředí. Ke svému provozu potřebuje pouze kyslík ze vzduchu, který se uvnitř generátoru rozštěpí z molekulového O2 na atomový kyslík. Tento atomový kyslík se velice rychle naváže na molekulový kyslík a vznikne tříatomový kyslík, který má vysoké dezinfekční vlastnosti. Tříatomový kyslík je těžší než vzduch a jeho stabilita je velice krátká. Právě to je důvod, proč není škodlivý pro životní prostředí. Poté co ozón vykoná svojí práci, dojde k jeho rozpadu zpět na molekulový kyslík.

Ozón se vyskytuje i v přírodě. Nejvíce ho můžeme zaznamenat po bouřce. Vzniká i při svařování elektrickým obloukem. Velkou výhodou je i to, že při použití této metody vzniká pouze malá uhlíková stopa, která přírodě neškodí tak jako chemikálie, které jsou určeny k čistění domácnosti.

Pokud bychom porovnali účinnost běžných chemických čisticích prostředků s ozonem generovaným ve vysokých koncentracích, budeme se divit, proč tato metoda není již běžně k dispozici. Pro vaši inspiraci můžeme třeba srovnat účinnost chlóru, který se nachází třeba v prostředku Savoozónováním. V tomto případě je chlor 3000 krát pomalejší a ještě ke všemu nepříliš zapáchající. Často používáme pro silné znečistění chloramin, který je však dokonce 5000 krát slabší než ozón. A to nemluvíme o tom, jaký chemický odpad vzniká a dostává se třeba až do podzemních vod.

Osobně mám celkem jasno. Jsem zastánce žití v souladu s přírodou, které nechci zbytečně ubližovat. Bohužel dnešní doba se bez chemie neobejde, ale určitě se dá minimalizovat její používání právě u úklidu. Líbí se mi i to, že se jedná o rychlý, účinný a hlavně bezezbytkový úklid, ke kterému nepotřebuji žádný hadr.