Pojištění cennosti

Máte strach o rodinné poklady? Zvažte pojištění cenností – 2. díl

Přestože máte pocit, že své okolí dobře znáte, nikdy nepodléhejte pocitu, že se Vás krádeže netýkají, zvlášť vlastníte-li majetek zvláštní hodnoty, drahé kovy, cenné papíry či větší obnos peněz. Není důležité znát odpověď na otázku: „Proč já?“ Mnohem efektivnější je být připraven i na tuto situaci, vše dobře zabezpečit a pojistit.

Základem pojištění majetku je fotodokumentace a soupis

Fotodokumentace a podrobný soupis majetku poskytuje přehled, jednoznačně prokazuje vlastnictví majetku a usnadňuje policejní pátrání. Pokud to jde, udělejte jednu souhrnnou fotografii veškerých cenností a následně pak vytvořte sérii snímků každého předmětu zvlášť. Na individuálních fotografiích předmětů se zaměřte především na významné detaily jako např. značku, podpis autora či kazy, které je činní jedinečnými. U cenností, kde hraje roli velikost, nezapomeňte na měřítko. Fotografie musí být kvalitní. Všechny výše zmíněné charakteristické znaky a specifika musí být uvedeny také v seznamu majetku. Kopii nechte nejlépe u právníka nebo u jiné důvěryhodné osoby.

Majetek zvláštní hodnoty lze pojistit i samostatně

Cenný majetek lze zahrnout do pojištění domácnosti. Existuje však speciální kategorie tzv. majetek zvláštní hodnoty, který má mimo výrobní ještě přidanou historickou či uměleckou cenu. Patří sem starožitnosti, obrazy, sochy, porcelán, ručně tkané koberce nebo originály kožichů a kožešin a sbírky v hodnotě převyšující 50 000 Kč. Takové předměty se doporučuje pojistit samostatně kvůli jejich se zvláštní kulturní a historické hodnotě.

Investici do kvalitního zabezpečení ohodnotí i pojišťovna

Rodinné poklady si zaslouží také odpovídající péči. Investice do malých či velkých nábytkových trezorů s bezpečnostními zámky mohou zloděje odradit, aniž by se pokusili působit škodu. Ohodnotit zda se jim námaha vyplatí, umí většina z nich prakticky hned. Navíc čím bezpečnější ochranu zloděj překoná, tím vyšší je náhrada od pojišťovny. Naopak cena pojištění při uzavírání pojistky je díky kvalitní ochranně výhodnější. Mimo sejfů s kvalitními zámky, nepodceňujte také bezpečnostní vchodové dveře.

Nespoléhejte na štěstí a jděte bezpečí svého majetku naproti, ať můžete být opravdu klidní.