kapková závlaha

Co je to kapková závlaha a jaké jsou její výhody?

Hledáte závlahový systém, který vám ušetří nejen práci se zaléváním, ale také účet za vodu? Pak máme to pravé řešení přesně pro vás – kapkovou závlahu. Ta je založena na úsporném dávkování vody, která je rozlévána cíleně pro každou jednu rostlinku.

Výhody kapkové závlahy

Kapkovou závlahu, kterou koupíte i v e-hopu, využijete jak na zahradě, tak i ve sklenících, truhlících či u živých plotů. Jde o velmi šetrný a zároveň efektivní způsob závlahy, který pomůže snížit vaše výdaje za vodu a zároveň prospěje i vašim rostlinám. Výhodou je také omezení plevele, jelikož kapky zavlažují účelně pouze vámi vybrané rostliny. Kapková závlaha zalévá přímo kořeny rostlin, voda se tudíž nedostane na listy a neohrozí je tak plísní. Pokud je to třeba, lze vodu obohatit také o minerály či jiné potřebné látky, načež je kapková závlaha spolehlivě dopraví k rostlinkám. Za zmínku stojí také veliká úspora vašeho času a energie, jelikož kapková závlaha nevyžaduje přítomnost člověka.

Jak kapková závlaha funguje?

Princip kapkové závlahy zahrad je vlastně velmi jednoduchý. Základem je hadice s drobnými otvory, ze kterých voda pomalu odkapává přímo ke kořenům rostliny. Interval kapání je stálý a nepřerušovaný, díky čemuž mají rostliny stabilní vláhu a nehrozí jim tak uschnutí ani přelití. Jelikož hadici lze položit téměř všude, využití tohoto typu závlahy nemá žádná zvláštní omezení, co se možností umístění týče. Vaším úkolem bude jen umístit hadici tak, aby voda kapala co nejblíže k rostlinkám. Kromě toho je třeba poznamenat, že hadice musí vést ke zdroji vody nebo k čerpadlu. Tím může být buď vodovodní kohoutek, zásobní nádrž, nebo dokonce přírodní jezírko.

Druhy hadic na kapkovou závlahu

Základní typy hadic na kapkovou závlahu jsou hadice k použití na povrchu a pod povrchem. Podpovrchové hadice se využívají především k závlaze stromů či trávníků, kde by povrchová hadice překážela. Pokud bude hadice ve svahu, je nutné použít hadici s kompenzací tlaku, která zaručí rovnoměrnost závlahy po celé délce hadice. Existují také systémy kapkové závlahy, které k řízení přívodu vody používají ventily řízené časovačem. Tento typ systému je více automatizovaný, což znamená, že jeho nastavení a údržba vyžadují méně času a úsilí než manuální systém.