reality Pardubice

Trh s realitami v Pardubicích – byt „na investici“ se navzdory vysoké ceně vyplatí!

Reality v Pardubicích mohou být stále ještě zajímavou investicí. Navzdory citelnému růstu cen, k němuž zde v posledních letech došlo, se některé typy nemovitostí do budoucna vyplatí. Nevěříte? Například byty. Mysleli jste si, že jsou už tak drahé, že vzhledem ke stagnujícím činžím nedává smysl pořizovat je za účelem dalšího pronájmu? Donedávna to tak možná i bylo. Více méně. Poměry na trhu s pronájmy se však mění a měnit ještě budou. Vše nasvědčuje tomu, že je období relativně levných činží u konce. Co je požene vzhůru? A o kolik mohou v dohledné době povyrůst? Podívejte se, co si o tom myslí odborníci z řad ekonomů, sociologů a realitních analytiků.

Uvažujete, že byste si v Pardubicích koupili investiční byt? Třeba vám názory lidí, kteří se v problematice vyznají, pomohou s rozhodováním.

Sledujete trh s realitami v Pardubicích?

Sledujete realitní trh v Pardubicích? Pak vám jistě neuniklo, jak razantně tu stouply ceny všech typů nemovitostí. Pozemky, rodinné domy, byty i rekreační objekty jsou v tomto krajském městě meziročně dražší o desítky procent. Faktem je, že nemovitosti citelně zdražily v celém Česku. Pokud se ale budeme bavit konkrétně o bytech, cenový růst, k němuž za poslední rok došlo právě v Pardubicích, patří k nejvyšším v republice. K letošnímu dubnu zde byty meziročně podražily o více než 42 %. Citelnější nárůst postihl už pouze České Budějovice (61 %) a Ústí nad Labem (52 %) a srovnatelně vzrostly ceny bytů v nedalekém Hradci Králové (44 %) nebo třeba v Jihlavě (45 %).

Jestliže jste uvažovali nad tím, že si v Pardubicích pořídíte investiční byt a několik posledních měsíců jste promeškali, můžete být nyní „na vážkách“. Zkrátka přemýšlíte, zda se něco takového ještě vůbec vyplatí. Potřebujete ke svému rozhodnutí nějaké relevantní informace? Tak se podívejte, jaký je většinový názor lidí, kteří mají z podstaty své profese k realitním investicím blízko.

Zhoršující se dostupnost vlastnického bydlení

Ceny nemovitostí v České republice rostou nepřetržitě už zhruba deset let. A nutno uznat, že po celou tu dobu poměrně citelným způsobem. Zdražení, které zasáhlo tuzemský trh s realitami v posledních dvou letech, je však přece jen výjimečné. Výsledkem je stále horší dostupnost vlastnického bydlení. Ostatně, odhadněte sami, kolik našich spoluobčanů si může dovolit průměrný byt o 60 m2, když je taková nemovitost nabízena v Praze za 7,5 milionu, v Brně za 6,6 milionu a v Pardubicích nebo třeba ve Zlíně za miliony čtyři. Lidí, kteří jsou schopni dát dohromady podobné peníze, je stále méně a méně. A s tím, jak stoupají úroky u hypoték, bude nových vlastníků rezidenčních nemovitostí dále ubývat. Vlastní byt zůstane pro mnohé z nás pouze nedostižným snem. Ptáte se, jakou to může mít souvislost s vaší případnou investicí do některého z Pardubických bytů? Hned uvidíte!

Činže meziročně stouply téměř o 25 %

Zvažujete pořízení bytu „na investici“? Pak ho určitě budete chtít pronajmout. Jen zlomek majitelů nechává takovou nemovitost ležet ladem. Sílící poptávka po pronájmech, která je vedlejším efektem stále dražších a dražších domů a bytů vám tedy hraje do karet. Čím méně lidí dosáhne na vlastní bydlení, tím více potenciálních nájemníků můžete očekávat. A co to při celkovém nedostatku bytů udělá s činžemi? Téměř jistě porostou! V Pardubicích ostatně stouply už nyní. Meziročně o velice zajímavých 25 %.

Meziroční pohyb nájemného ve vybraných městech

MěstoKč/m2 (04/2021)Kč/m2 (04/2022)Změna v %
Praha300355+ 18,6
Brno255303+ 18,4
Pardubice190237+ 24,7
Hradec Králové205233+ 13,6
Olomouc215213– 0,9

Dvouciferný růst vydrží

Někdo do nemovitostí investuje ve velkém, jiný volí skromnější cestu a vkládá menší částky do realitních fondů. Každý podle svých možností. Téměř vždy je však realitní investice velmi účinnou zbraní proti inflaci. To je obzvláště v dnešní době dobře patrné. Pokud jde o nájmy, jejich dvouciferný růst, k němuž v řadě českých a moravských měst meziročně došlo, by měl dle názoru řady realitních odborníků pokračovat. Proč? Protože domy a byty zůstanou extrémně drahé a tudíž jen obtížně dostupné a potenciálních nájemníků tak bude přibývat. Očekávaný růst činží bude navíc podpořen aktuální uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Nebo o tom snad pochybujete? Desítky tisíc lidí, kteří utekli před válkou, budou muset také někde bydlet. A v kempech nebo v tělocvičnách, zkrátka v podobném provizoriu, dlouho zůstat nemohou.

Investiční byt se vyplatí

Chtěli jste si v Pardubicích pořídit investiční byt? A máte dostatek finančních prostředků, abyste to zvládli i bez stále dražšího úvěru? Pak by vás ani vysoké ceny zdejších nemovitostí neměly od vašeho záměru odradit. Nejenže tak celkem spolehlivě ochráníte své úspory před inflací, ale byt také bez problémů pronajmete. A je navíc velmi pravděpodobné, že vám vyšší pořizovací cenu slušně vykompenzuje rostoucí činže.

Ještě váháte? Proč?