Pískování: Účinná a přitom šetrná metoda čištění fasády

Na fasádu neustále působí množství okolních vlivů a v průběhu let na ní ulpívají anorganické nečistoty i mikroorganizmy, které dům esteticky znehodnocují a snižují životnost zdiva. Jediným způsobem, jak fasádě trvale zachovat pěkný vzhled, je pravidelná péče.

Podle odborníků z firmy AXIOM REAL je optimální frekvence čištění mezi 5 až 8 lety, ovšem s ohledem na individuální stav fasády. Častější čištění vyžadují zateplené domy, u nichž by nečistoty mohly způsobit zhoršení izolačních vlastností a zkrácení životnosti zateplovacího systému.

Pískováním lze odstranit drobné nečistoty i graffiti

Většinu nečistot vodou neodstraníte. Důkladné čištění fasády vyžaduje speciální přípravky a často i použití moderních technologií. Technici z AXIOM REAL používají německé systémy TORBO na bázi tryskání – pískování. Zařízení je efektivní také při odstraňování nečistot z jiných povrchů, přípravě zdiva před aplikací stěrek či nátěrů a v neposlední řadě také při čištění od graffiti.

Podle německého Institutu pro bezpečnost práce BIA produkují německé stroje TORBO až o 95 % méně prachu než klasické stroje na principu tryskání. Používají se ve více než 50 zemích světa a jejich další výhody spočívají v mobilitě a nízké energetické náročnosti. Při práci není nutné připojení k externím médiím a problém nepředstavují ani zastavěné části města, kde by mohlo víření prachu způsobit problémy.

Není důvod k pochybám, reference hovoří za vše

Výsledky čištění fasády pomocí pískování jsou vskutku působivé. Ostatně posuďte sami – na www.ars.cz najdete fotogalerii realizovaných prací, včetně porovnání stavu povrchu před čištěním a po něm. AXIOM REAL zároveň nabízí aplikaci ochranných nátěrů pro prodloužení životnosti fasády a usnadnění jejího budoucího čištění.