DOMY NA KLÍČ

Proč je fajn bydlet ve srubu na klíč?

Dříve bychom si při slovu srub představili romantiku a relax někdy v horách. Tato doba je však minulostí. Vzhledem k možnostem, které v dnešní době máme, se srub stává místem, kde můžeme i běžně bydlet.

Ačkoliv je srubových domů na klíč v České republice o hodně míň než v jiných zemích, začínáme jim stále více důvěřovat a tvoříme si z nich komfortní bydlení, které tady nemá každý. Zkušenosti ke stavbě získáváme zejména z míst, kde jsou sruby na denním pořádku – z Německa, Kanady a Skandinávie. Před tím, než se pro srub rozhodneme, musíme vědět, proč je to vlastně dobré?

Vzhled srubu na klíč není všechno

Pokud přemýšlíte o tom, že si necháte postavit srub na klíč a bydlení, musíte si předem promyslet, co od tohoto typu stavby očekáváte. Velkou roli hraje i značně rozdílný vzhled srubů oproti typickým řadovým domům, kdy může srub stojící v klasické zástavbě vypadat spíše směšně než stylově. Srub na sebe totiž poutá velkou pozornost. Pokud však bydlíte v místě, kde budete mít větší soukromí, je pro vás srub tou pravou volbou.

Pozor na chyby

Vzhledem k vyspělosti dnešní doby můžeme počítat i u srubových domů s poměrně velkou variabilitou, kdy se věta, že je každý dům originál, opravdu splní. Při vybírání vhodné firmy myslete na to, jak moc bude postupovat podle vašich požadavků a jak moc bude myslet na vaše přání. Nejideálnější je projít si reference bývalých klientů, které vám toho řeknou nejvíce. Možná se vám to nezdá, ale postavit kvalitní srub na klíč není úplná brnkačka. Při stavbě se musí počítat se sesycháním dřeva, sedáním stěn, kvalitní instalací, ale i přístupem pracovníků.

Strach o životnost domu na klíč

Mnoho lidí odrazuje nevědomost o tom, jak dlouhou dobu bude mít jejich srubový dům životnost. Můžete být klidní. Kvalitně postavený srubový dům vás v klidu přežije a budou v něm moct bydlet i vaše děti. Základním předpokladem pro to, aby dům vydržel déle, je správná ochrana domu zvenčí i zevnitř. Patří sem například nátěry v interiéru z dřevitých olejů či vosků, které zvýrazní kresbu dřeva a zachovají přirozený vzhled domu. Tyto materiály jsou navíc zdravotně nezávadné. Zvenku se pak používají nejrůznější nátěry s různou kvalitou, kam patří jak slabovrstvé, tak i silnovrstvé lazury různých odstínů, díky nimž bude dřevo vypadat dobře, a prodlouží se tak i jeho životnost.

Obava z ohně ve srubu

Dalším strašákem osob uvažujících o domu na klíč ze dřeva  je strach z ohně. Každý si myslí, že se dřevěný dům rovná oheň. Opak je ale pravdou. Testy ve Státním výzkumném ústavu dřevařském prokázaly, že je pevnost dřevěné konstrukce namáhané požárem mnohem odolnější než konstrukce železobetonová. Zatímco se železobetonová konstrukce začne pod vlivem žáru deformovat, ta dřevěná bude ještě odolávat.

Dřevo a zdraví

Bydlení ve srubu může mít velmi pozitivní vliv na zdraví, pokud je postaven správně. Ve chvílích, kdy se na srub použijí přírodní nátěry (včelí vosk, dřevitý olej), tak stěny ze dřeva dokáží dýchat a uvolňovat kyslík do interiéru. Díky tomu je v domě regulována i vlhkost vzduchu.